نمایش نوار ابزار

حسابداری (تعریف،ویژگی هاوتفاوت ها)

دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

تعاریف متعددی برای حسابداری وجود دارد؛

در میان این تعاریف، آنچه که ملموس است ضرورت وجود حرفه حسابداری در هر کسب‌وکاری است.
چراکه از زمان قدیم تا به امروز در تمامی داد و ستدهای اقتصادی و اجتماعی، حسابدار ی نقش پررنگی داشته است. در حقیقت حسابداری یکی از عوامل موثر در بقای هر کسب‌وکاری است و طبق تعریف ویکی پدیا، به نوعی زبان تجارت نیز خوانده می‌شود. یک حسابدار با ارائه گزارشات مالی و تحلیل و بررسی شرایط اقتصادی در هر کسب‌وکاری، اطلاعات لازم را در اختیار تمامی مدیران و ذینفعان اقتصادی قرار می‌دهد. در واقع این حسابدار است که با یک زبان مشترک که همان حسابداری است، رابط تمامی بخش‌ها، مشاغل، فعالیت‌ها و افراد است.
حسابداری به عنوان یکی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار به‌حساب می‌آید که سالانه تعداد زیادی از دانشجویان در این رشته فارغ التحصیل می‌شوند. در واقع رسیدگی به امور مالی و حسابداری در هر مکانی وجود دارد و این کار را باید به کسانی سپرد که در اصول حسابداری، خبره باشند.
حسابدار به شخصی می‌گویند که عملیات مالی را در هر کسب‌وکاری انجام می‌دهد. حسابداری در رگ و خون هر صاحب موفق کسب‌وکاری است. همه ما در ذهنمان افرادی مسن را می‌شناسیم که از حجله‌های بازار به ثروت‌های کلانی دست یافته‌اند و در یک کلام گفته‌ایم که وی شخصی باهوش حسابدار ی بالاست!

ویژگی‌های حسابداران کدام است؟

حسابداران هم همانند افراد حاضر در هر حرفه‌ای، دارای ویژگی‌های مشترکی هستند . (البته نمی‌توان این ویژگی‌های شخصیتی را به همه افراد تعمیم داد)

برخی از ویژگی‌های حسابداران به شرح زیر است:حسابداری

• ذهنیتی منظم و منطقی
• با پشتکار، متمرکز و دقیق
• دارای اعتماد به نفس و روحیه درستکاری
• علاقه‌مند به کسب دانش و به‌روز بودن
حسابداری و انواع آن

وقتی که از حسابداری و انواع آن صحبت می‌کنیم، منظور شاخه‌های مختلف علم حسابداری است که عبارتند از:

حسابدار ی مالی، حسابدار ی دولتی، حسابدار ی مدیریت، حسابدار ی صنعتی، حسابداری مالیاتی و حسابدار ی فروشگاهی. در ادامه هریک از شاخه‌ها را شرح می‌دهیم.

حسابدار ی مالی :

حسابداری مالی شاخه‌ای از علم حسابداری است که به اسم حسابداری گزارش نیز معروف است.
اصلی‌ترین هدف این شاخه‌ی حسابداری، تهیه و تنظیم صورت‌های مالی اساسی است.

حسابدار ی دولتی

اصلی‌ترین وظیفه‌ی حسابداری دولتی، کنترل کردن هزینه‌های دولتی است.
دولت‌ها وظیفه دارند که درآمدها و هزینه‌های سالانه‌ی خودشان را پیش‌بینی کنند و به مجلس ارائه دهند و به همین دلیل آن‌ها مجبور هستند که برای تعیین بودجه از یک سیستم حسابداری متخصص استفاده کنند که در این کار، آن‌ها را یاری کند. این سیستم حسابداری که دولت‌ها از آن استفاده می‌کنند حسابداری دولتی نامیده می‌شود.

حسابدار ی مدیریت

اصلی‌ترین کار حسابداری مدیریت، ارائه دادن گزارشات اطلاعاتی در مورد مواردی مانند قیمت تمام شده‌ی محصولات،
میزان تولید، هزینه‌ها و بهای فروش خدمات و محصولات است. حسابداری مدیریت همچنین بررسی ظرفیت منابع متعدد مانند ظرفیت تولید تجهیزات را نیز بر عهده دارد. حسابداری مدیریت امروزه یک شاخه‌ی مستقل است که حدوداً در اوایل قرن معاصر شکل گرفته است.

حسابدار ی صنعتی

حسابدار ی صنعتی یا بهای تمام شده عموماً در واحدهای صنعتی برای محاسبه قیمت فروش بر مبنای بهای تمام شده هر محصول و ارائه گزارشات برای محصولات، خدمات و فعالیت‌ها استفاده می‌شود.

حسابداری مالیاتی

در حسابدار ی مالیاتی به محاسبه میزان مالیات بر درآمد موسسات و قوانین و مقررات مالیاتی پرداخته می‌شود. قوانین مالیاتی در تمام کشورهای جهان موضوعی مهم است و محاسبه مالیات، کاری بسیار دقیق و لازم است.

حسابدار ی فروشگاهی

مدیریت فروشگاه‌ها هم مانند هر کسب‌وکاری باید همراه با حساب‌وکتاب‌های دقیق انجام گیرد. حسابداری فروشگاهی شامل حساب‌وکتاب موجودی اجناس، کنترل حساب‌ها، دریافت و پرداخت، چک‌ها و رسیدها و … است. آنچه در مدیریت فروشگاه اهمیت دارد؛ سرعت و دقت حساب‌ها بدون حتی کوچکترین معطلی در مقابل مشتریان است.
نرم افزارهای حسابداری
حسابداری از گذشته تا به امروز با ابزارهای مالی بسیاری رشد کرده است.
امروزه با رشد چشمگیر تکنولوژی نرم‌افزارهای حسابداری جای چرتکه و ماشین حساب را گرفته‌اند و کسب‌وکارها این نرم‌افزارها را ابزاری مهم برای مدیریت کارشان تلقی می‌شوند. سوالی که برای هر تازه‌ کار حسابداری مطرح می‌شود؛ چگونگی یادگیری و به‌کارگیری نرم‌افزار در امور مالی یک شرکت است. سپیدار همکاران سیستم با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی رایگان این موضوع را در ذهن هر حسابداری آسوده‌تر کرده است.

مزایای حسابداری :

• مسیر شغلی شما کاملا روشن است : اگر شما در حال یادگیری حسابدار ی هستید باید متوجه این قضیه شده باشید که مسیر حسابدار ی بسیار واضح تر از شغل های دیگر است. به طور مثال اینکه در یک شرکت فروش دوچرخه استخدام شوید یا یک شرکت فروش محصولات لبنی کار شما چندان تفاوتی نمی کند و مسیر شما استخدام در یکی از شرکت های موجود است که نیاز به یک حسابدار دارد و حسابدار ی با شغل های دیگر مثل مهندسی کامپیوتر و یا مترجمی زبان نیست که آینده شغلی نامشخص تری داشته باشند.
• پایدار و قابل گسترش است :
حسابداری شغلی نیست که برای مدت کوتاهی در جایی استخدام شوید و بعد از آن مدت اخراج شوید. یکی از مزایای این شغل این است که شما طولانی مدت استخدام میشوید چون استخدام یک حسابدار جدید که با روند کاری شرکت آشنا شود و با دیگر حسابداران بتواند ارتباط خوبی برقرار کند طولانی و دارای هزینه های بیشتری است. همچنین تمامی شرکت ها در همه زمینه ها نیاز به یک حسابدار یا یک تیم حسابداری دارند. به همین دلیل با گسترش یک شرکت شغل و درآمد شما نیز ارتقاء می یابد . چشم انداز شغل حسابداری بسیار درخشان است و شرکت ها به دلیل دست و پنجه نرم کردن با مسائلی همچون مالیات به یک حسابدار خبره نیازمند هستند و این نیاز با پیچیده شدن کسب و کارها و قوانین کشورها بیشتر و بیشتر نیز میشود.
معایب حسابداری :
• یادگیری تمام نمیشود : اگر شما تحصیلات خودتون رو تموم کردید
و مدرک حسابداری نیز دریافت کرده اید و در حال حاضر حسابدار هستید باید بدونید که یادگیری شما تمام نشده است. حداقل دانشی که نیاز دارید این است که با قوانین جدیدی که به کار شما مربوط است و تغییراتی که در آن ایجاد میشود آشنا باشید .
• حسابداری خسته کننده است : با وجود مزیت های رشته حسابداری باید بگیم این یک حقیقت است که کار کردن روزانه با اعداد و ارقام زیاد و محاسبه های طولانی و ادامه این کار به صورت هر روز در طولانی مدت واقعا خسته کننده است. اینکه شما هر روز حداقل ۶ ساعت با فایلهای اکسلی که پر است از ارقام و اعداد سر و کار داشته باشید و باید تمام دقت خودتان را به کار ببرید تا اشتباهی نیز نداشته باشید. برای بسیاری افراد تصور اینکه شما این کار را به مدت ۱۰ سال انجام دهید واقعا غیر قابل تصور است.
حسابرسی، بررسی گزارش مالی شرکت (به‌صورتی‌که در گزارش سالانه ارائه شده) توسط فردی مستقل از شرکت است. گزارش مالی شامل ترازنامه، صورت درآمد، صورت تغییرات در حقوق صاحبان سهام (statement of changes in equity)، صورت گردش نقدی (cash flow statement) و یادداشت‌هایی شامل خلاصه‌ای از سیاست‌های مهم حسابداری و سایر یادداشت‌های توضیحی است.
حسابرس‌ها چه کارهایی را انجام نمی‌دهند؟
• حسابرسی سایر اطلاعات ارائه‌شده به اعضای شرکت، برای نمونه گزارش ارائه‌شده به مدیران؛
• بررسی تک‌تک ارقام در گزارش مالی. حسابرسی فقط براساس بررسی گزیده‌ای از اقلام انجام می‌شود؛:
• قضاوت درباره‌ی مناسب بودن فعالیت‌ها یا استراتژی‌های تجاری شرکت یا تصمیم‌های گرفته‌شده توسط مدیران؛
• بررسی هریک از معامله‌های انجام‌شده توسط شرکت؛
• بررسی کفایت نظارت‌های داخلی شرکت؛
• نظرسنجی از سهامداران درخصوص کیفیت کار مدیران و مدیریت، کیفیت اداره‌ی شرکت یا کیفیت فرایندها و کنترل‌های مدیریت ریسک سازمان.

چه تفاوت‌هایی میان حسابداری و حسابرسی وجود دارد؟

این دو حرفه به همان اندازه که شبیه یکدیگرد، تفاوت‌هایی نیز با هم دارند:
• حسابداران معمولا کارمندان شرکتی هستند که برای آن کار می‌کنند، درحالی‌که حسابرسان معمولا توسط شرکت دیگری،
برای بررسی درستی کارهای حسابدار استخدام می‌شوند. گرچه همیشه این‌طور نیست، ولی به‌طورکلی حسابرس هیچ ارتباط مالی‌ای با شرکت ندارد.
• حسابدار کارهای خود را به‌صورت روزانه انجام می‌دهد، درحالی‌که حسابرس معمولا کارهای حسابداری سه‌ماهه یا سالانه را انجام می‌دهد.
حسابرسان معمولا در شرایط خاص، مثلا مشکوک شدن به تقلب، به شرکت آورده می‌شوند.
• استانداردهای حسابدار ی بین‌المللی بر کارهای حسابداران حاکم است، ولی کارهای حسابرسان باید براساس استانداردهای حسابرسی انجام شود.
• استخدام حسابدار در شرکت ضروری است ولی استخدام حسابرس، گزینه‌ای اختیاری است.
• حسابداران در پایان سال صورت‌های مالی شرکت را تنظیم می‌کنند. این صورت‌های مالی، تصویری از ثبات مالی شرکت را ارائه می‌دهد.
ولی حسابرس صورت‌های مالی را بررسی و درستی آنها را مشخص می‌کند.
• ازآنجاکه حسابداران برای شرکت مشخصی کار می‌کنند، معمولا اتاق یا فضای کاری مختص خود را دارند، درحالی‌که حسابرسان معمولا جای ثابتی ندارند و از شرکتی به شرکت دیگری می‌روند.

بیشتربخوانید:گرم شدن زمین (گرمایش جهانی) ومشکلات آن

مطالب مشابه
دیدگاه ها