نمایش نوار ابزار

سیستان و بلوچستان را آب‌برد، مسئولین را خواب!

یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

سیستان و بلوچستان را آب‌برد، مسئولین را خواب!

در میان تلخی‌های این روزها در سیستان و بلوچستان هم سیل آمد و
داروندار مردمان محروم این منطقه را بلعید. افزون بر ویرانی‌های به‌جامانده، اداره حفاظت محیط‌زیست استان نسبت به خطر خروج تمساح‌ها از برکه‌ها هشدار می‌دهد.
در ادامه فاجعه‌ها و حوادث دردناکی که در روزهای گذشته مردم ایران با آن دست‌به‌گریبان بوده‌اند،
حال نوبت به سیل رسید.
این شهر درگیر سیلی ویرانگر شده است که به گفته‌ی مسئولان در جنوب این استان در نخستین ساعات،
ارتباط بیش از ۵۰۰ روستا را قطع کرد. بنا بر گزارش‌های منتشرشده براثر بارش باران و جاری شدن سیلاب حدود ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب در ثانیه از دو سد بزرگ زیردان و پیشین سرریز کرده است.
مسئولان استانی می‌گویند، این حجم آب در مناطق دشتیاری، پلان و باهوکلات آمده و روستا‌ها در محاصره هستند،
منطقه کنارک و زرآباد زیرآب هستند و جا‌هایی که در محاصره سیل نیستند نیز راه‌های ارتباطی قطع است.
احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان می‌گوید، با تلاش‌های صورت گرفته اما هنوز حدود ۴۰۰ روستا در محاصره سیل هستند.

سیستان و بلوچستان
در این میان اداره کل حفاظت محیط‌ زیست سیستان و بلوچستان
در اطلاعیه‌ای نسبت به‌احتمال خروج گاندوها (تمساح‌های پوزه‌کوتاه) از برکه‌ها هشدار داده است. در این اطلاعیه آمده است، با سرریز شدن آب رودخانه‌ها و سدها در منطقه احتمال خروج تمساح‌ها و اسیر شدن در امواج خروشان آب و دور شدن آن‌ها از زیستگاه اصلی‌شان وجود دارد. اداره کل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان با فراخواندن مردم به خودداری کردن از تردد در حاشیه‌ی چندین رودخانه و محل تجمع‌ آب‌های راکد، از آماده‌باش یگان حفاظت این اداره برای “پیشگیری از وقوع حوادث تلخ و حملات احتمالی حیات‌وحش” خبر داده است.

شمار قربانیان و حجم خسارت‌ها

برخی مسئولان استانی از نامشخص بودن خسارت سیل و قربانیان آن سخن می‌گویند،
سازمان هلال‌احمر از کشته شدن سه نفر در هرمزگان و مفقود شدن یک‌تن در سیستان و بلوچستان خبر می‌دهند. استاندار سیستان و بلوچستان می‌گوید، تاکنون خسارت جانی جز یک مورد در رودخانه سرباز نداشته‌ایم. مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی زاهدان از جان باختن یک دختربچه ۵ ساله در اثر ریزش آوار در کهک سراوان سخن می‌گوید.
اما در شبکه‌های اجتماعی کاربران ابعاد فاجعه سیل سیستان و بلوچستان را بیشتر از این توصیف می‌کنند و از احتمال افزایش شمار قربانیان سیل می‌نویسند. شدت سیل در برخی مناطق استان به حدی بوده که مردم برای ایمن بودن از سیل، به بلندای درخت‌ها پناه برده‌ و شب را روی شاخه درختان در زیر بارش شدید باران، صبح کرده‌اند.
آیا سیل سرزده آمد؟
در کنار محرومیت‌های شدیدی که مردم این استان با آن دست‌به‌گریبان‌اند،
در کنار گم بودن صدای کمک خواهی مردم این خطه از ایران از هم‌وطنانشان پرسشی که مثل همیشه و در هر فاجعه‌ای مطرح می‌شود این است که آیا می‌شد جلوی این بحران را گرفت یا دست‌کم با مدیریت درست از ابعاد فاجعه کاست؟ آیا سیل  سرزده آمد؟

 


بشتربخوانید:محیط‌ زیست ونکاتی ساده برای حفاظت از آن

مطالب مشابه
دیدگاه ها