نمایش نوار ابزار

مسکن مهر خار چشم اقشار کم درآمد!!!

سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸

مسکن مهر خار چشم اقشار کم درآمد!!!

مسکن مهر که با شعار “مسکن ارزان برای اقشار کم‌درآمد ” متولد شد؛
با همه اشکالات و ایراداتی که داشت، می‌توانست با دلسوزی و درایت مسئولان مربوطه در مهاباد،
رونقی به زندگی قشر کم‌درآمد و متوسط مهاباد ببخشد؛ اما متأسفانه در عمل شاهد نامهربانی‌ها، کم‌لطفی‌ها، منفعت‌طلبی‌های شخصی و … هستیم. برای حل مشکلات این طرح باید منبع آن را پیدا نمود و برای حل شدن این مشکل تلاش کرد.
یکی از مهم‌ترین مشکلات مسکن مهر در شهر مهاباد محل احداث این پروژه در سیدآباد است.
انتخاب محل احداث مسکن مهر سیدآباد، خود جای سؤال‌ها و چراهای زیادی است؛ یکی از مشکلات این محل برای احداث آپارتمان، داشتن بستری کاملاً سنگی است که هزینه‌های عملیات سنگ برداری و خاک‌برداری زیادی را بر تعاونی‌های این منطقه تحمیل کرده است. یکی از مبنای اصلی مسکن مهر بر این امر استوار است که ارزش زمین، بخش قابل‌توجهی از هزینه تمام‌شده مسکن را به خود اختصاص می‌دهد و دولت با تأمین زمین رایگان و کم‌هزینه برای ساخت مسکن، سعی بر این داشت تا هزینه تمام‌شده ساختمان را به کمترین مقدار برساند؛ اما متأسفانه این امر در مسکن مهر سیدآباد مهاباد موردتوجه قرار نگرفت و تا حدودی بالعکس عمل کرد.

مسکن مهر

از طرفی دیگر:

بخشی از آپارتمان‌های مسکن مهر سیدآباد در حریم و بستر سیل‌خیز رودخانەی لاچین احداث‌شده‌اند و این پتانسیلی بالا برای ایجاد بلایای طبیعی است. موضوع بعدی وجود زباله‌های دفن شده قدیمی در مجاورت این آپارتمان‌ها و در بستر رودخانه است که با طغیانی ناگهانی، بخشی از دیواره‌ی این زباله‌ها می‌تواند ریزش کردە و بستر رودخانه را مسدود کند. حال این بحث مطرح می‌شود که آیا برای این دسته مشکلات تاکنون اقدامات لازم صورت گرفته است؟

یکی از مواردی که باعث شد تا هزینه‌ها و مشکلات زیادی بر اعضا و مالکان آپارتمان‌های این منطقه تحمیل شود،
مشکل معارض این زمین‌ها بود که با تعطیلی چندین ساله کار و هزینه‌ی احداث پروژه‌های آپارتمانی این منطقه را برای مالکان چند برابر کرد.
این در حالی است که بر طبق اهداف طرح مسکن مهر، زمین دولتی واگذارشده می‌بایست کم‌هزینه و بدون مشکل مالکیتی باشد؛ اما باکمال تأسف سناریوی همیشگی بعد از آغاز احداث پروژه‌های مسکن مهر، در نیمه‌های کار، بنا به دستور مقامات قضایی کارهای احداث آپارتمان‌ها، به دلیل مشکلات ملکی و داشتن معارض به مدت چندین سال متوقف شد. این امر، در کنار توقف بیش از ۱۸ ماه پرداخت وام توسط بانک مسکن، همچنین تورم فزاینده، باعث تحمیل رنج و خسارت‌های مالی زیادی بر اعضای تعاونی‌ها شد.

مشکل بعدی را…

می‌توان ضعف شدید نظارتی بر امور تعاونی‌ها از سوی مسئولان مربوطه و اعضای تعاونی‌ها نام برد.
بر مبنای اساسنامه شرکت‌های تعاونی مسکن مهر، اداره امور تعاونی، بر عهده هیئت‌مدیره‌ای مرکب از ۳ نفر عضو اصلی و یک نفر عضو علی‌البدل و یک نفر بازرس اصلی و یک نفر علی‌البدل است که توسط اعضا انتخاب می‌شوند. هیئت‌مدیره نیز از بین خود یک نفر را به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره انتخاب می‌کنند. کار انتخاب مدیرعامل بر عهده هیئت‌مدیره تعاونی است. هیئت‌مدیره ضمن رسیدگی به کارها و فعالیت‌های مدیرعامل، باید حقوق و مزایای مالی و دیگر موارد را با تائید اعضا برای مدیرعامل مشخص و به ایشان بپردازد.
با مشخص شدن مدیرعامل و به دنبال آن انتخاب پیمانکار، کارهای تعاونی آغاز می‌شود.
هیئت‌مدیره باید در تمامی مراحل کار و هزینه‌ها، بر امور تعاونی نظارت داشته باشند.
اما مشخص است که ساخت‌وساز مسکن، مشکل‌تر از آن است که از تعدادی تعاونی و مردم عادی برآید.
درنتیجه امور تعاونی به افرادی سپرده‌شده که هیچ‌گونه تجربه کاری و حتی صلاحیت کاری ندارند.
.
.
.
.

.
.
بیشتربخوانید:سیستان و بلوچستان را آب‌برد، مسئولین را خواب!

مطالب مشابه
دیدگاه ها