نمایش نوار ابزار

کاغذ یا درخت یا نفس یا زندگی؟ آیا هیچ‌کدام برای بشر امروزی مهم است!

شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸

کاغذ یا درخت یا نفس یا زندگی؟ آیا هیچ‌کدام برای بشر امروزی مهم است!

کاغذ، همین کاغذ ی که الآن زیردست شما و ما قرار دارد،
همین کاغذ در ذهن بسیاری از افراد امروزی یکی از بی‌ارزش‌ترین کالاها است و به‌راحتی آن را مچاله کرده و در سطل زباله می‌اندازند.
این کاغذ ساخته‌شده از درخت است. همین درختی که اکسیژن و تنفس شمارا تأمین می‌کند. همین درختی که زندگی ما و میلیاردها نفر را تا به امروزه زنده نگه‌داشته است و ریه‌های زمین هستند.
امروزه به دلیل مشکلات زیست‌محیطی ازجمله افزایش تولید زباله و گازهای گلخانه‌ای و کمبود فضای سبز وضعیت زیست‌محیطی جهان بسیار درخطر است.

کاغذ
برای مثال:

هلمن (Holmen) شرکتی سوئدی است که سالانه نزدیک به ۱.۷میلیون تن انواع کاغذ های مکانیکال(بالکی) را برای صنعت نشر اروپا و جهان تولید میکند. تخصص این شرکت تولید کاغذهای مکانیکال است و به واسطه دارا بودن منابع غنی جنگلی و فناوری پیشتاز، توانسته است به رهبری بازار کاغذهای بالکی و مکانیکال در اروپا دست یابد.
منابع هلمن شامل جنگلهای مصنوعیای است که طبق برنامهای ۱۵۰ ساله کاشت درختان در کشور سوئد مدیریت میشود.
جالب است بدانید منابع جنگلی کشور سوئد در ۸۰ سال اخیر نه تنها کم نشده است بلکه دوبرابر شده است. هلمن یکی از ۱۰۰ شرکت پایدار سازمان ملل شناخته شده است. تمامی محصولات شرکت هلمن دارای استاندارد FSC و PEFC مربوط به استفاده از منابع مدیریت شده هستند.

الآن زمان خوبی است که فرهنگ‌سازی در این زمینه را از خودمان شروع کنیم! وقت انتخابات است و کاغذ نمایندگان در جای‌جای شهر پخش می‌شود! یادمان نرود این کاغذها آینده زندگی من و فرزندان شما هستند.
ما می‌توانیم الگوی خوبی برای نهادینه کردن این فرهنگ درست در شهرمان باشیم!
نظر شما چیست؟
یاددادن به فرزندانمان یا فرهنگ‌سازی تلویزیونی یا تولیدات فنّاوری؟
کدام تأثیرگذارتر است؟
.
.
.
.
بیشتربخوانید:محیط‌ زیست ونکاتی ساده برای حفاظت از آن

مطالب مشابه
دیدگاه ها